2025-03-25T10:35:12+02:00

Йоркширските териери, често наричани "йоркита", са едни от най-разпознаваемите и предпочитани породи кучета в света, а напоследък и у нас. Те са известни със своите компактни размери, силен характер и отлична физическа подвижност. Йоркширските териери са игриви, обичливи и привързани, което ги прави идеални спътници за милиони домакинства по света.

 

Отглеждане и грижи за йоркширски териер

 

Отглеждане


Йоркширският териер е перфектният избор за живот в апартамент, дори и в по-малко пространство. Въпреки миниатюрните си размери, тези кучета не остават незабелязани и често показват доминиращо поведение спрямо своите притежатели.

Ако не са добре социализирани, те могат да станат агресивни дори към по-големи кучета, въпреки че нямат реални шансове да надделеят. Малките им размери не означават, че не могат да бъдат настойчиви и агресивни към чужди хора или други животни. Поради тази причина, много собственици предпочитат да ги водят на повод и да ги изкарват на места с по-малко кучета.

 

Грижи за козината


Козината на йоркширския териер изисква редовна грижа и внимание. Много собственици предпочитат да подстригват козината, за да я поддържат по-лесна за обработка, но ако кучето участва в изложби, трябва да запази дължината си и подреден външен вид. Често се препоръчва да се подстригват краищата на козината по пръстите и върха на ушите, но ако не се чувствате уверени, най-добре е да се обърнете към професионален кучешки фризьор.

Тази порода изисква не само редовно разресване, но и специални прически, които не само ще запазят козината в добро състояние, но и ще я направят да изглежда красиво и подредено.

 

Грижи за зъбите


Подобно на останалите породи кучета, малките йоркширски териери започват с 28 млечни зъба, които в последствие се заменят с 42 постоянни. Понякога броят на постоянните зъби може да варира, но това не е проблем, ако не засяга нормалната захапка.

При раждането, йоркширските териери не притежават зъби, но те започват да се появяват между 3-та и 8-ма седмица. Постоянните зъби започват да заменят млечните от 4-ти до 8-ми месец и до края на осмия месец трябва да са напълно развити. В някои случаи този процес може да отнеме още 1-2 месеца.

Често се случва, че млечните зъби не изпадат сами и това може да затрудни растежа на постоянните зъби. В такива случаи е необходимо да се премахнат млечните зъби, за да не се развие неправилна захапка. Задържаните млечни зъби могат да доведат до инфекции или кариес, защото храната се натрупва между млечните и постоянните зъби. Възможно е да се наложи хирургично отстраняване на задържаните млечни зъби.

Йоркширските териери имат по-малка челюст и са склонни към сериозни стоматологични заболявания като пародонтоза. Плаката, която се натрупва по зъбите, може да доведе до сериозни инфекции, които да се пренесат и върху други органи, като сърцето и бъбреците.

Най-добрата превенция срещу тези проблеми е редовното миене на зъбите с паста за кучета и даването на дентални лакомства. Избягвайте да използвате човешка паста за зъби, тъй като тя може да бъде опасна. В някои случаи може да се наложи професионално почистване на зъбите от ветеринарен лекар.

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност